City Gymnastics Homework NL & EN

City Gymnastics Homework

Lieve turnsters en ouders,

Op zondag 15 maart 2020 heeft de Overheid na overleg met RIVM besloten dat alle georganiseerde sportactiviteiten per direct moesten stoppen in verband met de bestrijding van het Corona-virus.

Vandaar dat wij voor de komende drie weken (tot 6 april) een trainingsschema hebben opgesteld voor turnsters die thuis willen door gaan met trainen. We adviseren om dit schema net zo vaak te doen als dat er normaal gesproken door de weeks wordt geturnd (1 tot 4 keer per week). Wanneer we weer mogen beginnen met turnen, zijn we nog steeds fit en kunnen we verder met opbouwen!

Bekijk Trainingsschema & print sheet WEEK 2 (Nederlands): https://drive.google.com/drive/folders/1SlUKdn0mUOXFocfg7yeZ967DOBaUbUUD

Deze video’s zijn ook te vinden op onze instagram pagina en op facebook.

Eerder:

Trainingsschema WEEK 1 (Nederlands): http://citygymnastics.nl/wp-content/uploads/2020/03/City-Gymnastics-Homework.pdf

Succes!

Team City Gymnastics

— EN —

Dear gymnasts and parents,

On Sunday, March 15, 2020, after consultation with RIVM, the Government decided that all organised sports activities have to be canceled immediately because of the fight against the Corona virus in The Netherlands.

That is why we have set up a training schedule for gymnasts who want to continue training at home for the next three weeks (until April 6). We recommend that you do this schedule as often as you normally train during the week (1 to 4 times a week). When we can start gymnastics again, we are still fit and we can continue building up!

Training schedule and print sheet WEEK 2 (English): https://drive.google.com/drive/folders/1SlUKdn0mUOXFocfg7yeZ967DOBaUbUUD

You can also find the video’s on our Instagram page and Facebook.

Earlier:

Download & print training schedule WEEK 1 (English) here: http://citygymnastics.nl/wp-content/uploads/2020/03/City-Gymnastics-Homework-EN-version.pdf

Good luck!

Team City Gymnastics

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *